уторак, 03.05.2016. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 17:54
ПОГЛЕДИ

Не кладите се на брегзит

И сад је питање – шта ће гласачи изабрати: останак, или разлаз уз породични губитак од 4.300 фунти годишње
Аутор: Даница Поповићчетвртак, 28.04.2016. у 08:15

Шта се Британцима више исплати: да остану, или – да оду? Колико год презирали европске институције, и били по мом скромном мишљењу у томе у праву, овде се у ствари води битка између срца и новчаника.

Новчаник показује да ће брегзит бити скуп. Зато што Европска унија има једну нагазну мину, коју су вероватно смислили баш сами Британци, како би заштитили свој драгуљ у круни – сектор услуга (финансије, адвокатура, ревизија, медији, архитектура, фармацеутска истраживања... и шта све не). Томе је кумовала још Маргарет Тачер, којој је овај аргумент био одлучујући: Британија пресудно зависи од извоза услуга, па је чланство у ЕУ нужно јер осигурава неометани приступ читавом европском простору. Нико ван ЕУ овде нема приступ, а да би на тржиште ушао – преговара се услуга по услуга, параграф по параграф, од којих сваки поскупљује пословање – и значајно смањује профит

Како би се фирме из Даблина, Париза, Франкфурта или Милана радовале да Британија оде, па се врати да преговара о повратку у овај сектор – газећи по минама које су сами поставили, а сад не могу да их прескоче! Не би их то, наравно, сасвим истерало, сувише су добри. Али би британске фирме морале да отворе филијале у земљама ЕУ у којима желе да послују, што је сасвим непотребно, али је баш згодно кад некоме хоћеш да загорчаваш живот. А кад Британија испреговара повратак, ееее, онда ће поново морати да живи по европским законима – на које више неће имати право вета.

Да иронија буде већа, сваки озбиљнији споразум са Европском унијом, попут оних које су склопиле Норвешка или Швајцарска, подразумева и то да ове земље уплаћују позамашне своте у буџет ЕУ. Ко хоће више привилегија, плаћа скоро као да је у ЕУ (Норвешка по становнику плаћа само десет одсто мање него Британија). Ко хоће мање споразума – плаћа мање (Швајцарска по становнику плаћа упола мање него Британија). А заузврат и једни и други добијају мало тога. На европске законе не могу да утичу, а морају да их примењују, не добијају ни субвенције ни паре за истраживања... па кад се сва давања саберу испада да је јефтиније бити члан Европске уније!

Како би се фирме из Даблина, Париза, Франкфурта или Милана радовале да Британија оде, па се врати да преговара о повратку у овај сектор – газећи по минама које су сами поставили, а сад не могу да их прескоче!

Оно што Норвежане и Швајцарце ту највише нервира јесте то што морају да прихвате све „четири слободе” – слободу размене робе, услуга, као и слободно кретање капитала и радне снаге, а барем ту, четврту, никако нису хтели. А сад морају да је поштују више него Британци, па се прича свела на то да Норвешка сада прима седам, Швајцарска чак једанаест, а Британија свега нешто преко два и по имигранта на хиљаду становника. Што се у пракси свело на чисту иронију, где Британија од зимус примењује споразум са ЕУ о „сигурносној кочници за емиграцију” и несметано кочи нове уласке, док Швајцарска, која је сличну одлуку донела на референдуму, о томе једноставно не може ни да сања, јер би се тиме сви до сада потписани споразуми аутоматски прекинули (активирала би се чувена „гиљотина”, која за непоштовање једног прописа поништава све прописе који су до тада уговорени).

Да ли би Британија могла да испреговара неки споразум бољи од швајцарског или норвешког? Није немогуће, али је тешко замисливо. Све важније земље ЕУ вероватно би тражиле нове уступке, а то би свакако урадиле и Швајцарска и Норвешка... па баш није вероватно да би унија уступила Британији још и то право да обесмисли све што од те заједнице након њеног изласка преостане.

Шта је просечног гласача брига за све то? Њему је важно да задржи посао и живи боље. А да боље бити неће, обавестио их је пре неки дан министар финансија, каже, брегзит ће до 2030. године изазвати пад привредне активности од шест одсто, што би значило да ће свако домаћинство губити око 4.300 фунти годишње. А порез на доходак ће порасти за осам одсто, што ће рећи – не ваља.

Политичари, један по један, почињу да перу руке од брегзита. „Товариш Корбин”, како од милоште зову најпопуларнијег лабуристичког предводника и до јуче искреног противника ЕУ, сада се предомислио и упозорио раднике да ће корпорације у случају брегзита сигурно погоршати положај радника, које закони Европске уније више неће штитити. Осим Бориса Џонсона, на политичкој сцени све је мање харизматичних „брегзитоваца”, и то баш у завршним данима кампање!

И сад је питање – шта ће гласачи изабрати: останак, или разлаз уз породични губитак од 4.300 фунти годишње. Можда ту терористи помогну, па пред саме изборе распале страх и мржњу, те Британци ипак изгласају брегзит. Само, ја се не бих на то кладила.

Професорка Економског факултета Универзитета у Београду


Коментари36
5a9ff
преостало Вам је 1000 карактера
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.

omnia mea mekum portoпре 8 сати
U GB kažu: Bježmo iz EU. Dolaze Turci i Srbi! Dakle Dano, nisam siguran u vašu procjenu. Mržnja je iracionalna. Isto kao i ljubav.
Laki Mikiпре 2 дана
Mislim da se Obama nije slucajno oglasio savetujuci britancima da ostanu u EU: Evropa skrece u desno, Amerika bi sa Trumpom otisla istim putem. Tako je Obaminoj demokratskoj partiji Amerike ostalo da podrzava svoju Hilari Klinton i sve one koji su protiv desnice u Evropi i Americi.
Dana, UKпре 3 дана
@Gulamfer Chitala sam tekst pre nekoliko dana i slazem se sa Vama. Chak je bio i analiziran na BBC Radio 4 - Today programu. Neverovatno je koliko se i najuticajniji i najozbiljniji komentatori unutrashnje politichke scene u UK (Nick Robinson, kao perjanica) ustezu da kritikuju blatantno meshanje americhkog predsednika u unutrashnju stvar UK.
kalimero st.пре 4 дана
Iako sam se u prvoj recenici izvinio dami? Pitam se gde je to zalutao moj komentar ili je bio pogodak u cilj pa kosiran, ili..... Poenta je zasto se ne sagleda predmet celovito, i lice i nalicje?Sta je skoro pisao RH kolumnista sta su sve ONI izgubili do nezavisnosti i suvereniteta i da je referendum cak laziran, ili....? Posebno je pitanje tzv. "tajna soba i knjiga" u demokratskoj i transparentnoj EU? Ko je knjigu napisao,zasto je tajna,zasto EU zastupnici mogu samo na 2h? Srbiji se i Srbima sigurno nudi manje, koji je to interes?
Aleksandar Mihailovicпре 4 дана
Tema je mnogo interesantnija za Srbiju kao kandidata za EU iz koje UK želi da izađe, iako se to neće desiti, nego što ovde neki komentatori misle. Sama činjenica da jedna od najuticajnijih i najprivilegovanijih članica EU želi da izađe iz iste, iako ima jako velike materijalne koristi, mora da nas navede na razmišljanja šta je u pozadini svega. Očigledno je da se Englezi ne žele više da prave Tošama i da prenebregavaju sve što verovatno na nekim drugim područjima gube i spremni su da čak i deo svog komfora žrtvuju zbog toga. Ako je to već tako, zapitajmo se, šta mi ovako jadni i bedni i gde nas svako i na svakom koraku ucenjuje, ponižava i uslovljava, želimo od EU i unutar nje, koju ulogu i kakve pozicije, posebno što je jedan od nepremostivih uslova priznanje komadanja Srbije i otimanje njenog najbogatijeg i najduhovnijeg dela? Da li je vredno na stotine hiljada života to da ćutimo zbog sramnog ubijanja Srbije i gutamo OU i plutonijum, a što je vodi u nestajanje? Ko tu ima interese?
Dragoпре 5 дана
Jos jedan bespotreban napis profesorke, koji apsolutno nikom i nicem u zemlji Srbiji, ne sluzi. Na ovo narod srpski ima manji uticaj nego na razmnozavanje puzeva golaca. Verovatno je i njena doktorska disertacija takve vrednosti, kao i ovaj napis, - moze biti, a moze ne biti. Predlagao sam profesorki da prouci dobro sjajne radove prof. dr. Radmile Stojanovic i da se prihvati, u saradnji sa Vladom Srbije, izradu Strategije privrednog razvoja Srbije za neki period ( na pr. do 2025.) godine. Tako bi ucinila, bar pokusaj, da nesto ozbiljno uradi u zivotu.
Nesaпре 5 дана
Potpuno naivno tumacenje Britanskog izlaska iz EU...nije poenta u izlasku ili ne izlasku nego nece Britanci ovakvu EU gde Bugarin ima mogucnost da mu stavi veto ili da mora Britanac da prima emigrante zato sto mu Brisel nalaze. Jednostavno, zna se ko je gazda u EU -Nemacka.E to ne ide. Britanci ce da izadju, i onda ce sa Amerikancima i ostalima koji imaju slicne interese da izbuse to istu EU i Nemacku. Britanci znaju kako ce da se snadju i ne verujem da ce imati pad, ustvari manje ce i da daju i trose pare uzalud za nesto iz cega nemaju ama bas nikakve koristi. Samo ne zanm sto se mi trudimo da idemo u istu EU, to mi nece biti jasno.
Dana, UKпре 5 дана
Kad se dizala prašina oko referenduma u Škotskoj, Amerikanci su intervenisali upozorenjem o slabljenju UK i koristili floskulu da je ujedinjena Britanija jača i snažnija. Isto su uradili i oko Brexita. Čim se Ameri umešaju, Britanci i njihovi političari poslušno ćute. Nema ni govora o napuštanju EU. Ne samo iz finansijskih, nego i čisto političkih razloga: Americi je potreban klip u evropskim točkovima, a to je UK.
klipovi i klipaniпре 21 сат
Americi je potreban klip u evropskim tockovima, jer se u Evropi nalazi Srbija. A svi znamo da se celi svemir urotio protiv Srbije, jer je ista u centru svemira!
Препоручујем 1
Gulamferпре 3 дана
Поштована, пошто живите у УК, топло Вам препоручујем одличан чланак у The Telegraph-у под насловом "The European Union always was a CIA project" аутора Evans-Pritcharda. Не само да од брегзита нема ништа, него чак Британија није ни клип у ЕУ точковима јер - не постоји ништа озбиљно што се зове ЕУ. У тзв. ЕУ све одлучују Американци, од самога оснивања, преко стварања монетарне политике, привреде до кадровских решења. Немачка је обична марионета, без трунке утицаја на политику не само ЕУ већ и унутарнемачких питања. Европа је остала одавно без државника, а ово је гомилетина аморалних људи који су схватили да идеја нема вредност, али да може добро да се живи од слугерајштине. Могу Британци сви да гласају против ЕУ, све ће се наштеловати. Као холандски референдум од пре три недеље који је са 61% одбио Украјину у ЕУ и... И ништа, холандски парламент против референдумске воље грађана ратификовао споразум са Украјином. Вашингтон "средио".
Препоручујем 6
Komunista Uvekпре 5 дана
Cist EU-lobisticki tekst.
Skorpion47пре 5 дана
Lepo je profesorka ovo napisala, ali se čudom načuditi ne mogu kako Vučić nije na tapetu. Uplašio je rezultat izbora, predizborne parole DS, šta?

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Почетна / Погледи /

Архива Импресум О нама Контакт Претплата Оглашавање Правила коришћења Бизнис Клуб
Развој: Tehnicom Solutions

Пријавите се на нашу маилинг листу

* Обавезна поља